WSBK Portugalsko 2024 – Pirelli preview

09.08.2024

Zcela nová vývojová zadní pneumatika Pirelli SC0 s měkkou směsí vyvinutá pro jezdce WorldSBK debutuje v Portimão, kde by měla nabídnout lepší ochranu proti opotřebení a konzistenci.
Foto: Pirelli

V sedmém kole mistrovství světa FIM Superbike, které se uskuteční v Portugalsku od 9. do 11. srpna a jehož hlavním sponzorem bude společnost Pirelli, bude mít premiéru nová zadní pneumatika.

U příležitosti portugalského kola na Autodromo Internacional do Algarve v Portimau se společnost Pirelli rozhodla představit zcela nové vývojové řešení zadní pneumatiky z měkké směsi SC0 se specifikací D0661, která představuje evoluci z hlediska robustnosti standardní SC0 a je navržena s cílem zachovat stálý výkon díky lepší odolnosti proti opotřebení.

Okruh na jihu Portugalska je známý svými prudkými vlnami, pro které je často neformálně označován jako "horská dráha". Kromě jeho zvláštního uspořádání z něj vysoké teploty, typické pro letní období, dělají obzvláště náročný zkušební okruh, a proto je ideální pro testování nových řešení, protože jde o prostředí, ve kterém je schopnost řídit opotřebení pneumatiky klíčová. Ze stejného důvodu, jako tomu bylo již v předchozích ročnících, budou mít jezdci pro kvalifikaci a závod Superpole místo obvyklého SCQ k dispozici standardní SCX.

Giorgio Barbier – ředitel motocyklového závodního oddělení Pirelli
"Portimão není okruh, který by tolik zatěžoval pneumatiky jako Most a Phillip Island, ale přesto má jedinečné uspořádání s intenzivním střídáním zatáček do kopce a z kopce, prudkým brzděním a zvláštnostmi, které je třeba brát v úvahu.
Máme k dispozici spoustu údajů jak ze závodů v předchozích letech, tak z lednových testů, ale když se ocitneme na závodě uprostřed srpna, vysoké teploty, kterých by mohl asfalt dosáhnout, představují nástrahu, kterou bychom neměli podceňovat. Horko totiž může ovlivnit přilnavost trati, což vede ke klouzání, a tedy k většímu opotřebení pneumatik. Z tohoto důvodu jsme se domnívali, že je to ideální okruh pro debut nové vývojové pneumatiky SC0 ve specifikaci D0661, která sice používá stejnou směs jako standardní SC0, ale její struktura prošla evolucí. Svým způsobem navazuje na filozofii, kterou jsme již představili s pneumatikou SC1 ve specifikaci D0286, kterou jsme přivezli do Mostu a kterou všichni jezdci ocenili jak v tréninku, tak v závodech.
Vzhledem k charakteru okruhu jsme se také, jak už se stalo v minulosti, rozhodli nahradit SCQ, obvykle vyčleněný pro kvalifikaci a závod Superpole Race, standardním SCX, která je výkonnější v kritičtějších podmínkách, a proto může zaručit použití i v závodě Superpole Race."

- Vývoj SC0 pro WorldSBK: vpředu bude ve WorldSBK znovu navržena standardní kombinace SC1 a SC2, každá s 8 kusy na jezdce. Pro zadní část bude kromě 8 kusů výše zmíněného vývojového SC0 k dispozici také 8 kusů standardního SC0 a 5 kusů standardního SC1, zatímco pro Superpole a Superpole Race budou určeny 4 kusy SCX. Pro WorldSSP bude k dispozici 6 kusů SC1 a stejný počet SC2 pro přední část, které lze kombinovat s SC1 nebo SC0 (v počtu 7, resp. 4 kusů) pro zadní část. Všechna řešení pro posledně jmenovanou třídu jsou standardní.

- Přilnavost a teploty: Trať byla v roce 2020 rekonstruovaná, ale stále má poměrně nízkou chemickou přilnavost, a tudíž špatný záběr. Výsledné protáčení vystavuje zadní pneumatiky, a zejména jejich pravou stranu, častým a vysokým teplotním výkyvům. Poslední zatáčka je v tomto smyslu nejreprezentativnější: vyznačuje se neustálým zrychlováním, které vytváří velmi vysoké teplotní špičky. Zároveň v zatáčkách typu "stop & go", které vyžadují velmi intenzivní brzdění a nabírání, může nastat opačný problém, a sice že pneumatika je při akceleraci chladnější, než je optimální. Zatáčky 5 a 13, obě levotočivé, jsou v tomto smyslu dvě nejmarkantnější.

- Brzdění a namáhání: zatímco zadní pneumatika je vystavena jen malému, ale intenzivnímu mechanickému a tepelnému namáhání, rychlost a přesnost přední pneumatiky hraje klíčovou roli v pomalých a utažených zatáčkách. Brzdění je prudké a často z kopce nebo v protisměru zatáčky, se silným příčným a podélným zatížením. Z nich je nejtěžší a nejnáročnější zatáčka č. 1: zde musí předek urazit mnoho metrů v náklonu a zároveň brzdit, přijíždí vysokou rychlostí z dlouhé hlavní rovinky (téměř 1000 metrů) a po nerovnostech. Dalšími náročnými zatáčkami jsou zatáčka 5, levotočivá zatáčka s protisměrem z kopce, a sekvence 10-11, která může dostat předek motocyklu do krize.