Supermoto Grand Prix Polska – Slomczyn

24.07.2024

Milan Sitnianský bojoval v polské Velké ceně supermota o vítězství, nakonec ho o něj připravil defekt pneumatiky až v posledním závodě.

S1GP - 1. jízda
Po zhasnutí červených světel se Elia Sammartin protáhl a v první zatáčce se ujal vedení, pronásledován Thomasem Chareyrem. Marc Reiner Schmidt nedokázal ze své pozice na startovním roštu vytěžit maximum a musel se spokojit se třetím místem. V prvním kole Schmidt našel způsob, jak předjet Chareyreho a pronásledovat Sammartina, který měl na soupeře malý náskok. Ve druhém kole došlo k dalšímu zvratu, když italský jezdec zpomalil kvůli defektu pneumatiky a musel zastavit v boxové uličce. Marc Reiner Schmidt měl zelenou a díky solidnímu závodnímu tempu posílil svůj náskok a v závěrečných kolech vedl závod. Thomas Chareyre byl německým jezdcem předjet a ztratil jedno místo ve prospěch Milana Sitnianského. Několikanásobnému mistru světa trvalo několik kol, než se mu podařilo získat zpět dříve ztracenou pozici, ale Schmidt byl daleko. Julen Avila Cortes byl opět nejlepším jezdcem kategorie Rookie. Poté, co bojoval o to, aby předjel Sitnianského a vybojoval třetí místo celkově, se Julenovi při jeho pokusu nedařilo.

S1GP – FastRace
Na startu nedokázal Elia Sammartin (Gazza Racing) využít své pole position, když ho předjeli Thomas Chareyre (SGR Grau Racing) a Marc Reiner Schmidt (L30 Racing TM Moto). V prvním kole Sammartin v zatáčce před cílem uklouzl, naštěstí bez zranění, ale motocykl měl několik poškození, takže jezdec byl nucen závod opustit. Po Marcu Reinerovi si Schmidt otevřel malý náskok před Chareyrem, v osmém kole ho postihl defekt pneumatiky a ošklivý pád. Po zastávce v boxové uličce skončil německý jezdec na 15. místě.

Thomas Chareyre měl v posledních čtyřech kolech zelenou a vyhrál, přičemž možnost startovat z pole position v superfinále byla jeho hlavním soupeřům vzdálená. Druhé místo obsadil Milan Sitnianský (Honda), který se kvalifikoval před Julenem Avillou Cortesem (KTM Mtr Racing), nejlepším jezdcem kategorie Rookie.

S1GP – SuperFinal
Výsledek superfinále byl jasný až několik kol před koncem. Thomas Chareyre se odpoutal z prvního místa a bez chyby se okamžitě ujal vedení a vytvořil si malý náskok před soupeři. Francouzského jezdce pronásledovali Sitniansky a Avila Cortes, kteří spolu bojovali v prvních kolech. Marc Reiner Schmidt startoval z 15. místa a propracoval se nahoru, ale po několika kolech uklouzl a musel se opět vzpamatovávat. Thomase Chareyra při vedení v závodě postihl defekt pneumatiky, kvůli kterému musel zastavit v boxové uličce, aby ji vyměnil. Sitniansky a Avila Cortes bojovali o vedení v závodě se španělským jezdcem, který se nakonec ujal vedení. Marc Reiner Schmidt byl autorem dalšího napínavého oživení, kdy zajížděl jedno rychlé kolo za druhým a nakonec se několik kol před koncem posunul do čela. Milan Sitnianský přišel o možnost bojovat o vítězství kvůli defektu pneumatiky, takže vítězství v GP získal Julen Avila Cortes, který zvítězil i ve třídě nováčků, Marc Reiner Schmidt byl druhý a Thomas Chareyre třetí.

Julen Avila Cortes, kterému je teprve 17 let, vyhrál první GP ve své kariéře.

S1GP - 1. zavod: 1. SCHMIDT Marc Reiner (GER, TM) 16 kol / 19:35.445; 2. CHAREYRE Thomas (FRA, Honda) +8.092; 3. SITNIANSKY Milan (CZE, Honda) +11.728; 4. AVILA CORTES Julen (ESP, KTM) +14.650; 5. BONNAL Steve (FRA, TM) +28.905; 6. KAIVERS Romain (BEL, TM) +41.315; 7. NEDVED Jonas (CZE, Honda) +43.407; 8. PROVAZNIK Erik (CZE, TM) +44.561; 9. GOMEZ REQUENA Francisco (ESP, GasGas) +47.783; 10. KRASNIQI Mitja (SUI, TM) +50.720

S1GP - FastRace: 1. CHAREYRE Thomas (FRA, Honda) 12 kol / 14:41.871; 2. SITNIANSKY Milan (CZE, Honda) +4.784; 3. AVILA CORTES Julen (ESP, KTM) +07.596; 4. SZALAI Tim (FRA, TM) +21.666; 5. PROVAZNIK Erik (CZE, TM) +22.453; 6. KAIVERS Romain (BEL, TM) +22.612; 7. NEDVED Jonas (CZE, Honda) +30.589; 8. GOMEZ REQUENA Francisco (ESP, GasGas) +31.506; 9. KRASNIQI Mitja (SUI, TM) +34.445; 10. PERNAT Gabin (FRA, TM) +35.1

S1GP - SuperFinal: 1. SCHMIDT Marc Reiner (GER, TM) 16 kol / 19:58.180; 2. AVILA CORTES Julen (ESP, KTM) +7.353; 3. SAMMARTIN Elia (ITA, Honda) +15.888; 4. KAIVERS Romain (BEL, TM) +17.207; 5. SZALAI Tim (FRA, TM) +20.240; 6. BONNAL Steve (FRA, TM) +20.517; 7. NEDVED Jonas (CZE, Honda) +39.066; 8. KRASNIQI Mitja (SUI, TM) +43.107; 9. REIMER Nicky (USA, TM) +45.886; 10. KOVALOV Maksym (UKR, Husqvarna) +1:02.925

S1GP - celkové pořadí GP: 1. AVILA CORTES Julen (ESP, KTM) (18+20+25) 63 b. ; 2. SCHMIDT Marc Reiner (GER, TM) Pts. (25+6+30) 61; 3. CHAREYRE Thomas (FRA, Honda) (22+25+8) 55; 4. KAIVERS Romain (BEL, TM) (15+15+18) 48; 5. SITNIANSKY Milan (CZE, Honda) (20+22+5) 47; 6. SZALAI Tim (FRA, TM) (10+18+16) 44; 7. NEDVED Jonas (CZE, Honda) (14+14+14) 42; 8. BONNAL Steve (FRA, TM) (16+5+15) 36; 9. KRASNIQI Mitja (SUI, TM) (11+12+13) 36; 10. PROVAZNIK Erik (CZE, TM) (13+16+4) 33