Salač v pátek dostal penalizaci -3 pozice na startu

30.08.2024

Tony Arbolino i Filip Salač si vytyčili oblasti, na kterých je třeba zapracovat, a zůstávají sebevědomí poté, co v pátek odpoledne skončili na 15., resp. 25. místě.

Poprvé od září 2022 se na velkolepém okruhu Motorland Aragon uskutečnil tréninkový den pro mistrovství světa Moto2 a jezdci týmu Elf Marc VDS Racing Tony Arbolino a Filip Salač jeli po celý den ve vysokých teplotách (odpoledne 30 stupňů). Okruh o délce 5,08 km byl nedávno nově upraven a přilnavost nového povrchu byla v pátečním dopoledním volném tréninku velmi nízká. Vysoké odpolední teploty znamenaly, že trať byla v P1 stále kluzká a náročná.

Tony, který je stále v dobré náladě po svém nejlepším letošním výsledku z minulého závodu v Rakousku, začal den silně a v dopoledním tréninku zajel druhý nejrychlejší čas, přičemž ukázal dobrý rytmus. Poté, co Ital v P1 zapracoval na volbě a výkonu zadních pneumatik, se v horkých odpoledních podmínkách potýkal s nedostatkem přilnavosti zadní části motocyklu. Na konci 40minutového tréninku se umístil na 15. místě.

Filip začal den zkoušením různých nastavení a úpravami vyvážení motocyklu. Českému jezdci chvíli trvalo, než si zvykl na podmínky s nízkou přilnavostí, protože v FP obsadil 22. místo. Odpoledne dvaadvacetiletý jezdec testoval měkké i střední zadní pneumatiky s ohledem na nedělní závod na 19 kol. Přestože během tréninku získával jistotu, na konci dne se ocitl na 25. místě. Filip také dostal penalizaci 3 míst na startovním roštu pro nedělní závod poté, co stewardi FIM usoudili, že na konci P1 překážel Denizovi Oncuovi.

TONY ARBOLINO, 15. místo - 1'52.001
"Dnes ráno jsem měl z jízdy docela dobrý pocit a měli jsme i dobrý rytmus. Odpoledne jsme ale startovali s tvrdou zadní pneumatikou a hned jsem cítil, že je tu něco, co nepomáhá naší pneumatice pracovat co nejlépe. Ten pocit byl takový zvláštní. Pak jsme ke konci tréninku nasadili nové měkké pneumatiky, a to jak přední, tak zadní. Ale necítil jsem se s motorkou tak dobře a bylo to podobné jako v první jízdě. Museli jsme vynaložit dvojnásobné úsilí, jen abychom zopakovali čas kola, který se nám podařil dříve během dne. Znamená to tedy, že na zítřejší ráno musíme něco změnit. Dnes večer projdeme s týmem data a najdeme řešení. Ale cítím se konkurenceschopný a věřím, že to můžeme zvrátit!"

FILIP SALAČ, 25. místo - 1'52.704
"Byl to pro nás těžký den. Od ranního volného tréninku jsem se na motorce necítil moc dobře, protože přilnavost dráhy byla trochu zvláštní. Nebyl jsem si tak jistý, abych se tlačil k limitu. Kolo od kola se přibližujeme, ale zatím jsme trochu daleko od těch nejlepších. Chybí nám pár bodů a na zítřek musíme tvrdě pracovat a odjet více kol, abychom vše pochopili. Odpoledne během P1 jsem se ke konci tréninku začal cítit lépe, což bylo důležité. Je vidět, že nám chybí nějaké informace o nastavení poté, co jsme zde vynechali téměř celý test. Kdybychom ten den zvládli 60 kol, bylo by to lepší, ale je to tak, jak to je, takže budeme dál tlačit na to, abychom zítra dosáhli co nejlepšího kvalifikačního výsledku."