MS Endurance 2024 – Suzuka

23.07.2024

Honda dosáhla v horké Suzuce 30 vítězství a Team HRC si připsal domácí hattrick na EWC, Karel Hanika s týmem YART na fantastickém druhém místě.
Foto a zdroj: FIM EWC

Team HRC with Japan Post se v neděli vrátil k sobotní porážce v Top 10 a dokončil 45. ročník vytrvalostního závodu Coca-Cola Suzuka 8 Hours Endurance Race třetím vítězstvím v řadě - 30. pro Hondu - v japonském podniku mistrovství světa FIM Endurance.

Vedoucí jezdec Takumi Takahaši, který startoval z třetí pozice na nabitém startovním roštu, začal v polovině svého prvního stintu stoupat vpřed, než se jeho týmoví kolegové Teppei Nagoe a hvězda MotoGP Johann Zarco spojili a zajistili si první místo před Yamalube YART Yamaha EWC Official Team a Suzuki-powered Yoshimura SERT Motul.

Vítězný náskok Teamu HRC však činil pouhých 7,860 sekundy poté, co byla uplatněna 40sekundová penalizace kvůli porušení pravidel při zastávce v boxech, což se ukázalo jako úzkostný závěr pro tým, když se setmělo.

Pro 34letého japonského jezdce Takahašiho to znamenalo rekordní šesté vítězství v závodě 8 hodin Suzuky, první přišlo v roce 2010. Byl vytvořen další rekord, když oba týmy HRC a YART ujely 220 kol, čímž překonaly předchozí rekord 219 kol, který stanovil tým Cabin Honda v roce 2002.

YART, který přijel do Japonska o jeden bod za týmem Yoshimura SERT Motul v pořadí šampionátu 2024, se vrátí do Rakouska s náskokem šesti bodů poté, co získal pět bodů za vítězství v sobotním Top 10 Trialu, a 24 bodů za první pódium v Suzuce díky jezdcům Niccolò Canepovi, Marvinu Fritzovi a Karlu Hanikovi.

Canepa vedl poté, co těsně před dokončením úvodního kola předjel Markuse Reiterbergera (BMW Motorrad World Endurance Team), ale počítal s tím, že jeho "hazard" s nasazením přední pneumatiky s měkkou směsí se mu v průběhu úvodního stintu při teplotě trati těsně pod 60 stupni Celsia vymstil.

Ryo Mizuno z týmu Ducati Kagayama se držel na prvním místě i během frenetické úvodní hodiny, kdy se na prvním místě střídaly stroje č. 2, č. 30 Takahashiho a č. 1 Canepa.

Tým Kagayama při své první účasti na osmihodinovce v Suzuce s Ducati ztratil důležitou pozici, když se Hafizh Syahrin zdržel při restartování Panigale V4R v prvním kole zastávek v boxech. Poté, co Ducati Team Kagayama vypadl z boje o druhé místo, se zapletl do napínavého souboje o třetí místo s týmem Yoshimura SERT Motul, který se rozhodl až v závěrečných 30 minutách závodu.

Přestože Japonec Cocoro Atsumi, který se v mládí učil jezdit na okruhu Suzuka, ztratil po odpykání trestu za průjezd cílem, který mu byl udělen, když se ukázalo, že po zastávce v boxech nebyl vyměněn kryt palivové nádrže, předvedl velkolepý závěrečný stint a s přibývajícími hodinami obsadil třetí místo. Na stupních vítězů se k němu přidali týmový kolega Dan Linfoot a jezdec Moto2 Albert Arenas, který byl před pátečním ranním volným tréninkem v Suzuce nováčkem.

Stejně jako minulý měsíc v závodě 8 hodin Spa Motos se Markus Reiterberger dostal do brzkého vedení. Jezdec BMW Motorrad World Endurance Teamu však nedokázal udržet pronásledovatele Canepu na uzdě a na nájezdu do šikany zaostal ještě před koncem úvodního kola. Belgický tým, který se kvalifikoval jako čtvrtý nejlepší v Suzuce, skončil na pátém místě.

Trojice F.C.C. TSR Honda France ve složení Mike Di Meglio, Josh Hook a Alan Techer strávila závod adaptací na svůj motocykl specifikace 2024, který v soutěži použili poprvé. Problémy s elektronikou, pády Hooka a Di Meglia a penalizace, která byla udělena po práci na stroji č. 5 během tankování, způsobily, že tým, který v roce 2022 získal titul EWC, obsadil vzdálené 34. místo a zkomplikoval tak dosavadní neúspěšnou sezónu.

Tati Team Beringer Racing při své premiéře v závodě Suzuka 8 Hours s Hondou obsadil 15. místo a upevnil si pozici nejlepšího nezávislého týmu EWC, zatímco KM 99 dosáhl svého cíle umístit se v první desítce na 10. místě. Motobox Kremer Racing nedokázal na svém 10. závodě v 8 hodin Suzuky ujet více než 15 kol.

Pro Kawasaki Webike Trickstar to bylo náročných 8 hodin Suzuky. Poté, co byl Grégory Leblanc vyloučen ze závodu kvůli zranění po havárii v ranním warm-upu, měli Christian Gamarino a Román Ramos závodit jako dvojice, dokud se Ramosovi neudělalo špatně, což vedlo k dlouhé přestávce, než se tým nakonec vrátil na trať.

Tým Suzuki CN Challenge vyhrál třídu Experimental a celkově obsadil pěkné osmé místo s továrně podporovaným strojem GSX-R1000R CN SPEC, který používal 40 procent udržitelného paliva ELF Moto R40 FIM z biosložky a další ekologické produkty. Mezi ně patřil základový olej z bio zdrojů od Motulu, katalyzátor vyvinutý společností Yoshimura, brzdové destičky s nízkým obsahem prachu od Sunstar Engineering, pneumatiky od Bridgestone se zvýšeným podílem recyklovaných materiálů, přední a zadní blatníky vyrobené z přírodního lněného vlákna dodaného společností Bcomp a kapotáže dodaná společností JHI a využívající recyklované uhlíkové materiály.

Nováček Hannes Soomer pomohl týmu TONE RT Syncedge 4413 BMW k vítězství ve světovém poháru vytrvalostních závodů FIM Endurance World Cup, do jehož kalendáře byl poprvé zařazen závod Suzuka 8 Hours. Estonec, jehož partnery byli japonští jezdci Tomoya Hoshino a Ainosuke Yoshida, při svém debutu v Suzuce překonal problém s převodovkou a zvítězil před týmem Étoile, který v posledním kole porazil Taira Promote Racing na druhém místě o 2,213 sekundy.

Snaha týmu Teramoto@J-Trip Racing proměnit pole position v Superstock ve vítězství se rozplynula, když Takeru Murase způsobil značné škody pádem v 8. zatáčce po 30 minutách. National Motos Honda FMA skončila pátá, ale pád Gina Rea při výjezdu z druhé Degnerovy zatáčky v úvodní dvacetiminutovce vyřadil z boje tým Wójcik Racing.