Arbolino a Salač po sobotním Aragonu

31.08.2024

Tony Arbolino se do dvanáctého závodu Moto2 na okruhu Motorland Aragon kvalifikoval z pátého místa, zatímco Filip Salač byl sedmnáctý.

Noční déšť přinesl v sobotu na okruhu Motorland Aragon pro Elf Marc VDS Racing Team a jeho jezdce Tony Arbolina a Filipa Salače řadu problémů. Pro začátek se ranní trénink P2 konal za mokrých, ale osychajících podmínek, což znamenalo, že nebylo možné zlepšit jejich časy z pátku. Déšť smyl z nového povrchu trati gumu, která byla položena v pátek, což znamenalo, že úroveň přilnavosti byla nízká a části trati byly pro kvalifikaci, která začala ve 13:45 místního času, zrádné.

Tony využil nejistých ranních podmínek k tomu, aby zapracoval na svém nastavení na mokru. Ital pak v posledních minutách, kdy trať osychala, nasadil slicky, ale žádný z jezdců nedokázal zlepšit své nejlepší osobní časy z pátku. Pěkné kolo na konci Q1 vyneslo 24letého jezdce na druhé místo v tréninku, kdy mohl získat důležité poznatky o trati, kde chybí přilnavost. Toho dobře využil ve 2. kvalifikaci, kdy si vyjel 5. místo s časem, který byl jen 0,3 sekundy od pole position.

Filip si uvědomoval, že v polomokrých a polosuchých podmínkách v P2 nemá šanci zlepšit své nastavení na suchu, a proto se rozhodl trénink vynechat. Český jezdec se v Q1 umístil na 4. místě, což mu zajistilo postup do Q2. V Q2 však měl v závěrečné jízdě problémy s hledím, což mu zabránilo umístit se výše než na 17. místě. Do zítřejšího závodu Filip odstartuje z 20. místa kvůli penalizaci tří pozic, kterou obdržel po pátečním P1.

TONY ARBOLINO, 5. místo - 1'51,938
"Bohužel jsme včera odpoledne bojovali a dnes ráno bylo mokro. Nebyli jsme tedy schopni zlepšit náš čas na kolo, abychom postoupili přímo do Q2. V Q1 jsme odvedli dobrou práci. Sám jsem hodně tlačil a zjišťoval, kde jsou špatné části trati, kde je mnohem menší přilnavost. Ve Q2 jsme pak začali s normálním časem na kolo. Věděl jsem, že ho musím trochu zlepšit. Ve druhé jízdě jsem dokázal jet mnohem rychleji, což bylo skvělé. Do zítřejšího závodu si věřím. Doufejme, že se nám závod povede, když bude důležité hospodaření se zadní pneumatikou. Strategií pro zítřek bude ukázat agresivitu v prvním kole a pak zvládnout situaci v polovině závodu. V poslední části budeme muset ještě zabrat a pokusit se dosáhnout na stupně vítězů!"

FILIP SALAČ, 17. místo - 1'53.506
"Ranní trénink nebyl ani na suchu, ani na mokru. Bylo příliš mokro na to, abychom si mohli na motorce něco vyzkoušet, takže jsme se rozhodli zůstat v boxu. V Q1 nebyly podmínky ideální. Na asfaltu po dešti chybělo trochu gumy, ale podařilo se nám postoupit do Q2. Z toho jsem měl docela radost. V prvním výjezdu jsem pak nebyl ve skupině na ideálním místě. Ve druhém jsem měl problémy s hledím. Musel jsem se vrátit do boxů, což byla škoda. Určitě máme ze včerejška nějaké pozitivní body, na kterých mohu stavět. Cítím se lépe i po fyzické stránce, takže uvidíme, jak se bude vyvíjet zítřejší závod. Bude to těžké, ale dám do toho všechno!"